Home‎ > ‎

South Dakota Science Olympiad State Tournament Results



2014 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Vermillion Middle School
Fourth Place: Dakota Valley Middle School
Fifth Place: Spearfish Middle School
Sixth Place: Mickelson Middle School

2014 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Brookings High School
Third Place: Dakota Valley High School
Fourth Place: Spearfish High School
Fifth Place: Todd County High School
Sixth Place: Mitchell High School

2013 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Vermillion Middle School
Fourth Place: Spearfish Middle School
Fifth Place: Mickelson Middle School
Sixth Place: Dakota Valley Middle School

2013 Division C Results:

First Place: Brookings High School
Second Place: Yankton High School
Third Place: Dakota Valley High School
Fourth Place: Spearfish High School
Fifth Place: Tri-Valley High School
Sixth Place: Todd County High School
 
2012 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Vermillion Middle School
Fourth Place: Spearfish Middle School
Fifth Place: Mickelson Middle School
Sixth Place: Madison Middle School

2012 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Brookings High School
Third Place: Spearfish High School
Fourth Place: Great Plains Lutheran High School
Fifth Place: Dakota Valley High School
Sixth Place: Tri-Valley High School

2011 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Mickelson Middle School
Fourth Place: Vermillion Middle School
Fifth Place: Spearfish Middle School
Sixth Place: Madison Middle School

2011 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Great Plains Lutheran High School
Third Place: Brookings High School
Fourth Place: Spearfish High School
Fifth Place: Tri-Valley High School
Sixth Place: Todd County High School

2010 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Mickelson Middle School
Fourth Place: Vermillion Middle School
Fifth Place: Spearfish Middle School
Sixth Place: Elk Point-Jefferson Middle School

2010 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Great Plains Lutheran High School
Third Place: Brookings High School
Fourth Place: Spearfish High School
Fifth Place: Todd County High School
Sixth Place: Deuel High School

2009 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Mickelson Middle School
Fourth Place: Vermillion Middle School
Fifth Place: Timber Lake Middle School
Sixth Place: Elk Point-Jefferson Middle School

2009 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Brookings High School
Third Place: Great Plains Lutheran High School
Fourth Place: Mitchell High School
Fifth Place: Gayville-Volin High School
Sixth Place: Deuel High School

2008 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Vermillion Middle School
Fourth Place: Timber Lake Middle School
Fifth Place: Mickelson Middle School
Sixth Place: Mitchell Middle School

2008 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Spearfish High School
Third Place: Brookings High School
Fourth Place: Mitchell High School
Fifth Place: Vermillion High School
Sixth Place: Gayville-Volin High School

2007 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Vermillion Middle School
Fourth Place: Mickelson Middle School
Fifth Place: Spearfish Middle School
Sixth Place: Mitchell Middle School

2007 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Spearfish High School
Third Place: Mitchell High School
Fourth Place: Brookings High School
Fifth Place: Gayville-Volin High School
Sixth Place: Vermillion High School

2006 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Spearfish Middle School
Fourth Place: Mitchell Middle School
Fifth Place: Mickelson Middle School
Sixth Place: Vermillion Middle School & Timber Lake Middle School

2006 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Spearfish High School
Third Place: Mitchell High School
Fourth Place: Brookings High School
Fifth Place: Vermillion High School
Sixth Place: Gayville-Volin High School

2005 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Spearfish Middle School
Fourth Place: Mickelson Middle School
Fifth Place: Mitchell Middle School
Sixth Place: Timber Lake Middle School

2005 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Spearfish High School
Third Place: Rapid City Stevens High School
Fourth Place: Mitchell High School
Fifth Place: Brookings High School
Sixth Place: Flandreau High School

2004 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Vermillion Middle School
Fourth Place: Timber Lake Middle School
Fifth Place: Brookings Middle School
Sixth Place: Mitchell Middle School

2004 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Spearfish High School
Fourth Place: Mitchell High School
Fifth Place: Lennox High School
Sixth Place: Brookings High School

2003 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Timber Lake Middle School
Fourth Place: Spearfish Middle School
Fifth Place: Vermillion Middle School
Sixth Place: Brandon Valley Middle School

2003 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Spearfish High School
Fourth Place: Lennox High School
Fifth Place: Mitchell High School
Sixth Place: Brookings High School

2002 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Timber Lake Middle School
Fourth Place: Spearfish Middle School & Mickelson Middle School
Sixth Place: Vermillion Middle School

2002 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Spearfish High School
Third Place: Mitchell High School
Fourth Place: Lennox High School
Fifth Place: Brandon High School
Sixth Place: Flandreau High School

2001 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Timber Lake Middle School
Fourth Place: Spearfish Middle School
Fifth Place: Mickelson Middle School
Sixth Place: Flandreau Middle School

2001 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Spearfish High School
Fourth Place: Lennox High School
Fifth Place: Mitchell High School
Sixth Place: Brookings High School

2000 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sacred Heart Middle School
Third Place: Rapid City South Middle School
Fourth Place: Spearfish Middle School
Fifth Place: Brookings Middle School
Sixth Place: Timber Lake Middle School

2000 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Rapid City Central High School
Fourth Place: Brookings High School
Fifth Place: Mitchell High School
Sixth Place: Spearfish High School

1999 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Rapid City South Middle School
Third Place: Rapid City West Middle School

1999 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Rapid City Central High School

1998 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Brookings Middle School
Third Place: Rapid City South Middle School
Fourth Place: Vermillion Middle School
Fifth Place: Timber Lake Middle School
Sixth Place: Rapid City West Middle School

1998 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Rapid City Central High School
Fourth Place: Mitchell High School
Fifth Place: Spearfish High School
Sixth Place: Lennox High School

1997 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Brookings Middle School
Third Place: Timber Lake Middle School
Fourth Place: Rapid City South Middle School
Fifth Place: Vermillion Middle School
Sixth Place: Lennox Middle School

1997 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Mitchell High School
Fourth Place: Rapid City Central High School
Fifth Place: Lennox High School
Sixth Place: Sioux Falls Washington High School

1996 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Mitchell Middle School
Third Place: Spearfish Middle School & Brookings Middle School
Fifth Place: Vermillion Middle School
Sixth Place: Timber Lake Middle School

1996 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Mitchell High School
Fourth Place: Sioux Falls Washington High School
Fifth Place: Lennox High School
Sixth Place: Tiospa Zina High School

1995 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Timber Lake Middle School
Third Place: Brookings Middle School

1995 Division C Results:

First Place: Yankton High School

1994 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Timber Lake Middle School
Third Place: Spearfish Middle School
Fourth Place: Mitchell Middle School
Fifth Place: Brookings Middle School & Vermillion Middle School

1994 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Mitchell High School
Fourth Place: Sioux Falls Roosevelt High School
Fifth Place: Sioux Falls Lincoln High School
Sixth Place: Lennox High School

1993 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Spearfish Middle School
Third Place: Timber Lake Middle School
Fourth Place: Vermillion Middle School
Fifth Place: Lennox Middle School
Sixth Place: Mitchell Middle School

1993 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Rapid City Stevens High School
Third Place: Mitchell High School
Fourth Place: Sioux Falls Lincoln High School
Fifth Place: Sioux Falls Roosevelt High School
Sixth Place: Lennox High School

1992 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Vermillion Middle School
Third Place: Mitchell Middle School

1992 Division C Results:

First Place: Yankton High School

1991 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Brookings Middle School
Third Place: Vermillion Middle School

1991 Division C Results:

First Place: Yankton High School

1990 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Mitchell Middle School
Third Place: Sioux Falls Patrick Henry Middle School
Fourth Place: Spearfish Middle School
Fifth Place: Brookings Middle School
Sixth Place: Colman Middle School

1990 Division C Results:

First Place: Yankton High School
Second Place: Sioux Falls Lincoln High School
Third Place: Mitchell High School
Fourth Place: Rapid City Central High School
Fifth Place: Lennox High School
Sixth Place: Brandon Valley High School

1989 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Sioux Falls Patrick Henry Middle School
Third Place: Brookings Middle School

1989 Division C Results:

First Place: Yankton High School

1988 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Brookings Middle School
Third Place: Sioux Falls Patrick Henry Middle School
Fourth Place: Mitchell Middle School
Fifth Place: Highmore Middle School
Sixth Place: Ponca Public Middle School

1988 Division C Results:

First Place: Rapid City Central High School
Second Place: Yankton High School
Third Place: Rapid City Stevens High School
Fourth Place: Sioux Falls Lincoln High School
Fifth Place: Mount Vernon High School
Sixth Place: Lennox High School

1987 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Brookings Middle School
Third Place: Sioux Falls Patrick Henry Middle School

1987 Division C Results:

First Place: Yankton High School

1986 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Brookings Middle School
Third Place: Sioux Falls Patrick Henry Middle School

1986 Division C Results:

First Place: Yankton High School

1985 Division B Results:

First Place: Yankton Middle School
Second Place: Brookings Middle School
Third Place: Arlington Middle School
 
For more information, please contact:
Clark Bennett
South Dakota Science Olympiad
414 E. Clark St.
Dakota Hall, Room 314
Vermillion, SD 57069
605-677-5248
sdscienceolympiad@usd.edu
Comments